poniedziałek, 30 listopada 2015

Rodzaje połączeń materiałów

  1 Rodzaje rozłączne i nierozłączne                        5           13             10
  2 Budowa i działanie lutownicy
  3 Budowa i działanie wiertarki
   

                                                          Rodzaje rozłączne i nierozłączne

Nierozłączne i rozłączne połączenia elementów mechanicznych.
Połączenia:
nierozłączne (spawane, zgrzewane, lutowane, klejone, nitowe, od kształtne takie jak zaginanie lub zawalcowanie)
rozłączne (śrubowe, gwintowe, kształtowe) - można wielokrotnie rozłączać i łączyć elementy bez ich uszkodzenia
Połączenia nie rozłączne:
Spawanie - to łączenie metali przez lokalne roztopienie ich brzegów i zazwyczaj wprowadzenie trzeciego roztopionego materiału.





                                                           Budowa i działanie lutownicy

Lutownica to narzędzie służące do lutowania. Składa się ona z kolby, służącej jako uchwyt oraz grota, czyli części mającej bezpośredni styk ze spoiwem – lutem. Możemy je podzielić na:
-lutownice transformatorowe, w których wysoka temperatura jest uzyskiwana poprzez przepływanie prądu o dużym natężeniu przez drut, który jest zarazem grotem. 

-lutownice grzałkowe (oporowe), w których metalowy (zazwyczaj miedziany lub wykonany ze stopów miedzi) grot podgrzewany jest elektryczną grzałką.

-lutownice z elektrodami grafitowymi zbudowane są na bazie transformatora, który zasila szczypce wyposażone welektrody węglowe
-lutownice gazowe, których grot podgrzewany jest palnikiem zasilanym gazem. Możliwe jest użycie takiej lutownicy bez grota – wówczas wykorzystywane są gorące gazy spalinowe.

-lutownice podgrzewane zewnętrznym źródłem ciepła                                                 
 to po prostu miedziany grot na uchwycie; grot po podgrzaniu w płomieniu palnika (np. na kuchence gazowej) przez kilkadziesiąt sekund zachowuje na tyle wysoką temperaturę, że umożliwia lutowanie.Działa na zasadzie podobnej do żelazka z duszą.

                                                               Budowa i dzialnie wiertarki




2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. W wykonywaniu obwodów drukowanych na pewno takie łączenie materiałów ma miejsce, ważne aby stosowane do tego były dobrze dobrane urządzenia. O obwodach drukowanych jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, również jakie mają zastosowanie w elektronice to koniecznie odwiedźcie blog https://tspcb.pl/blog/technologia/obwod-drukowany-pcb-ang-printed-circuit-board-co-to-jest-i-jakie-ma-zastosowanie-w-elektronice z takimi wskazówkami właśnie.

    OdpowiedzUsuń