poniedziałek, 30 listopada 2015

NARZĘDZIA :)




1.Rodzaje narzędzi:
1. Mechaniczne  urządzenie stałe lub ruchome, które nie będąc maszyną, mechanizmem lub narzędziem umożliwia wykonanie potrzebnej czynności przez maszynę.Przykład: wózek ręczny, rusztowanie, silos;


Wózek ręczny 


 Rusztowanie


Silos

2. Przyrząd pomiarowy – urządzenie,układ pomiarowy  lub jego elementy przeznaczone do wykonywania pomiarów samodzielnie albo w połączeniu z jednym bądź wieloma urządzeniami dodatkowymi. Również wzorce miary (etalony), wzorce inkrementalne i materiały odniesienia są traktowane jako przyrządy pomiarowe.


Materialny etalon kreskowy metra obowiązujący do roku 1960



Jednomiarowe wzorce kontrolne –płytki wzorcowe


Wielomiarowy wzorzec użytkowy objętości

3. Ręczne -przewidziany do trzymania w ręku podczas normalnego użytkowania, przy czym silnik elektryczny, jeżeli jest zastosowany stanowi integralną część przyrządu.

Dłuto 




Młotek


Piła 


2.Budowa i działanie suwmiarki

Suwmiarka jest to przyrząd pomiarowy służący do mierzenia grubości, średnic oraz głębokości przedmiotów. W celu dokonania pomiaru odsuwamy suwak suwmiarki w prawo, tak aby mierzony element przedmiotu mieścił się między rozsuniętymi szczękami. Zsuwamy następnie szczęki na przedmiocie, tak aby krawędzie ograniczające zadany wymiar były prostopadłe do prowadnicy. Następnie dosuwamy szczękę przesuwną aż do zetknięcia się płaszczyzny dotykowej szczęk z krawędzią przedmiotu. Nie należy zbyt mocno dociskać ponieważ może to spowodować błąd w pomiarze. Odczytujemy liczbę całych milimetrów wskazaną przez zerową kreskę noniusza, oraz liczbę dziesiątych części milimetra wskazaną przez kreskę noniusza znajdującą się na przedłużeniu pewnej kreski podziałki prowadnicy.


Suwmiarka


3.Budowa i działanie mikrometrów  

Mikrometr (zwany także mikromierzem, dla odróżnienia od mikrometra, jako jednostki miary długości) - przyrząd pomiarowy służący do mierzenia wymiarów geometrycznych przedmiotów z rozdzielczością rzędu 0,01 mm lub 0,001 mm (cyfrowy). Mikrometr kabłąkowy z płaskimi powierzchniami pomiarowymi został opracowany przez Jeana Laurenta Palmera w 1848 r., a jego produkcję seryjną rozpoczęła w 1867 r. brytyjska firma BROWN & SHARPE. Zasadniczą częścią mikrometru jest precyzyjnie wykonana śruba mikrometryczna o skoku 0,5 mm (rzadziej 1 mm) i zakresie 25 mm (czasem 50 mm). Dopuszczalny błąd wykonania pary gwintowej (tzn śruby wraz z nakrętką) nie przekracza 4 μm/25 mm co limituje osiąganą niepewność pomiaru przyrządów mikrometrycznych. 


Mikrometr 

3 komentarze:

  1. Jak najbardziej sama praca z narzędziami jest dość ważna i ja jestem zdania, że również bardzo fajnie sprawdza się kwestia związana z noszeniem rękawic roboczych. Uważam, że właśnie rękawice lateksowe https://znaki-bhp.pl/ochrona-rak/rekawice-lateksowe są bardzo często wykorzystywane.

    OdpowiedzUsuń
  2. W branży dekoracyjnej, rusztowania aluminiowe ułatwiają wykonanie prac wysokościowych, takich jak instalowanie dekoracji czy oświetlenia. Ich prosta konstrukcja umożliwia szybki montaż i demontaż, co jest istotne w dynamicznych warunkach pracy, gdzie czas jest kluczowym czynnikiem.

    OdpowiedzUsuń
  3. Drabina drewniana, choć jest tradycyjnym wyborem, nadal jest popularna ze względu na swoją trwałość i estetykę. Idealna do użytku w domu lub warsztacie, drabina ta wymaga jednak regularnej konserwacji, aby zapewnić bezpieczeństwo i długotrwałe użytkowanie. Ważne jest, aby chronić ją przed wilgocią i szkodnikami, co może wpływać na jej strukturę i wytrzymałość. Drabiny drewniane są cenione za ich naturalny wygląd i mogą być stosowane w wielu różnych zastosowaniach.

    OdpowiedzUsuń