niedziela, 13 grudnia 2015

Dlaczego świat głoduje ?


głód  - głodne dziecko

Hej !
Tym razem chcielibyśmy przedstawić Wam problem głodu na świecie. Dlaczego świat głoduje ? Otóż odpowiedź na to pytanie na pozór jest prosta, jednak wymaga dokładniejszego zagłębienia się w temat.

Większość ludzi uważa, że nie ma na to żadnej rady. Niestety myli się. Wina leży tylko i wyłącznie po stronie wszystkich osób, które nie mają szacunku do pożywienia.

Żywność to jedno z podstawowych dóbr, które zaspokajają podstawowe potrzeby ludzi żyjących na Ziemi. We współczesnych czasach, pomimo wielu osiągnięć, głód jest w dalszym ciągu problemem dla wielu milionów ludzi. Badania, które przeprowadził Bank Światowy pokazały, że ponad 35 % ludności państw najbiedniejszych spożywa zbyt małe ilość kalorii, aby prowadzić normalne życie. Przyjmuje się, że 1/4 ludności nie otrzymuje wystarczającej ilości kalorii w ciągu doby, więc cierpi z powodu głodu. Dużo większy odsetek ludzi konsumuje za mało białka pochodzenia zwierzęcego. Nierzadkie są również przypadki niedostatecznego zróżnicowania diety, co skutkuje niedoborami białka pochodzenia roślinnego, witamin oraz soli mineralnych. Głód jest powodem szerzenia się groźnych chorób, wysokiej śmiertelności wśród niemowląt i małych 
dzieci oraz skrócenia średniej długości życia.





Około 1,3 miliarda ludzi na świecie żyje za mniej niż 1 dolara dziennie, połowa ludności świata (ok. 3 miliardów) żyje za mniej niż dwa dolary dziennie. Produkt Krajowy Brutto 48 najbiedniejszych krajów świata (czyli prawie 1 ludności świata) jest mniejszy niż łączny majątek trzech najbogatszych ludzi na świecie. Aby pokryć niezaspokojone potrzeby świata w zakresie higieny i żywności, wystarczy 13 miliardów dolarów - tyle, ile ludzie w USA i Unii Europejskiej wydają co roku na perfumy. Jedna Europejka wydaje miesięcznie na same kosmetyki tyle co afrykańska kobieta na utrzymanie całej swojej rodziny przez rok. Ziemia - planeta pełna dysharmonii, ludzi chorych z przejedzenia obok tych, którzy umierają z głodu.

Obecnie 826 milionów ludzi na świecie cierpi z powodu głodu i niedożywienia - z czego 792 miliony w krajach rozwijających się oraz 34 miliony w krajach uprzemysłowionych. 2 miliardy ludzi (czyli 1/3 populacji) nie dysponuje dostateczną ilością pożywienia. Gdyby zebrać wszystkich głodujących na świecie, zaludniliby cały kontynent, a liczba jego mieszkańców byłaby większa od ludności Ameryki Północnej i Europy Zachodniej razem wziętych. (w 2009 roku głoduje już ponad miliard ludzi, jak podaje ONZ-towska agencja FAO).
Każdego roku przeszło 12 milionów dzieci umiera na choroby związane z niewłaściwym odżywianiem! Niedożywienie powoduje 55% z wszystkich zgonów dzieci na świecie. W latach 1990-tych ponad 100 milionów dzieci zmarło z chorób i głodu. Można było temu zapobiec za cenę dziesięciu bombowców Stealth lub za dwudniowe światowe wydatki na cele wojskowe. Za cenę jednego pocisku rakietowego szkoła pełna głodnych dzieci mogłaby przez 5 lat wydawać codzienny obiad. Statystycznie suma pieniędzy wydana w ciągu tygodnia na zbrojenia jest równa kosztom wyżywienia głodujących ludzi na całym świecie przez okres jednego roku.


Bieda na świecie :





Przyczynami szerzącego się głodu w wielu krajach są:

  •  eksplozja demograficzna w krajach rozwijających się,
  •  wolne tempo rozwoju rolnictwa,
  •  konflikty zbrojne,
  •  klęski żywiołowe,
  •  niesprawiedliwy podział żywności,
  •  błędne decyzje polityczne.
  •  niewspółmierny wzrost liczby ludności do przyrostu żywności,
  •  nieodpowiednie magazynowanie i przechowywanie produktów rolnych i żywnościowych.
Szybki wzrost zaludnienia Ziemi - spowodowany głównie wysokim przyrostem naturalnym w krajach Trzeciego Świata - sprawia, że wyżywienie ludności staje się jednym z najważniejszych problemów współczesności. Istnieją poważne dysproporcje w poziomie odżywiania się społeczeństw różnych krajów, a także poszczególnych warstw społecznych w obrębie tego samego kraju. Jest to następstwo nierównomiernego rozmieszczenia produkcji żywności i zróżnicowania standardu życia. Przyjmuje się najczęściej, że przeciętne dobowe minimum na głowę ludności to taka ilość pokarmów, która daje 2700 kcal (11 tys. KJ), 70-80 g białka (w tym co najmniej 1/3 zwierzęcego) oraz pewną ilość soli mineralnych i witamin. Norma jest szacunkowa, ponieważ w dużej mierze zależy od klimatu, wieku, płci i pracy zawodowej poszczególnych osób.





Na podstawie informacji ze stron:
  1. http://sciaga.pl/tekst/85434-86-glod_na_swiecie_jego_przyczyny_i_skutki
  2. http://www.coslychacwbiznesie.pl/gospodarka/dlaczego-afryka-gloduje
  3. http://amitaba.republika.pl/glod_na_swiecie.html
  4. http://www.bryk.pl/wypracowania/geografia/geografia_spo%C5%82eczno_ekonomiczna/8338-problem_g%C5%82odu_na_%C5%9Bwiecie.html
  5. http://polki.pl/dlaczego-ludzie-nadal-gloduja,we-dwoje-faktowirowka-artykul,10074661.html


Klasa 2a
8, 10 , 12



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz